18/09/2020
Yellow Place la știrile Digi24 ♥️👫🌈
Ce am povestit cu cei de la Digi24 și nu a putut fi prins în micul reportaj despre situația locurilor de joacă este că suntem, ca cei mai mulți dintre antreprenorii din domeniu, o afacere de familie, în care am investit bani, muncă și mult suflet pentru a amenaja un spațiu sigur și atractiv pentru copii. Pierderile în cele 6 luni de când suntem inchisi sunt bani care s-ar fi întors în economie. Cu aceste încasări am fi plătit salarii, taxe și impozite, chirii, utilități, furnizori. Pandemia are un impact negativ și asupra furnizorilor noștri : animatori, catering pentru petreceri, furnizori de jucării și echipamentele de joacă, de soluții de curățenie și consumabile.
Avem nevoie de ajutorul autorităților să supraviețuim pentru că, dincolo de a fi un business, spațiile de joacă au un rol social și educațional: aici copiii interacționează, învață să se joace împreună, își dezvoltă abilitățile.
În ceea ce privește viitorul, există mai multe necunoscute: nu știm când vom putea redeschide, nu avem încă instrucțiuni clare, specifice locurilor de joacă, din partea DSP-ului pentru a putea redeschide în siguranță și nu știm care va fi impactul psihogic al actualei situații asupra părinților și în ce măsură vom putea realiza în viitorul apropiat un nivel al veniturilor care să ne permită să suportăm cheltuielile de funcționare la nivelul de dinainte de pandemie.
Ne este dor de copii, de atmosfera frumoasă din locul de joacă, așa că nu ne descurajam.😍 Așteptăm cu nerăbdare să ne revedem! 🤗👫🌈♥️