11/06/2018
Szanowni Państwo.
Wiadomo, że jak Wasze dziecko pogryzie jakiś owad to można zastosować np. Fenistil w żelu, Altacet - ma rejestracje od 3 roku życia, ale często stosuje się ten preparat u mniejszych dzieci również, skrajnymi przypadkami są pogryzienia przez pluskwy gdzie zmiany mogą być duże, nadkażone (czasami wymagające antybiotyku), tego bardzo nie lubimy.
Jeśli dziecko ma tendencje do nasilonych odczynów po ukąszeniach czy użądleniach owadów, stosuje się leki przeciwalergiczne, które obecnie można już dostać bez recepty m.in preparaty łączone które dodatkowo zawierają wapń.
Użądlenia przez pszczoły, osy czy szerszenie w okolice twarzy i szyję u dzieci powinny być zweryfikowane przez lekarza, po takim użądleniu może powstać obrzęk który może mieć większy wpływ na stan zdrowia niż użądlenie np. w rękę. Pszczoły żądlą tylko raz, są to miłe i bardzo sympatyczne stworzenia w odróżnieniu do szalonych os. Osy nie zostawiają żądła, dlatego też sobie pozwalają..
Przy okazji może mała wzmianka o kleszczach jeszcze, o tym już było, będzie, bo zawsze coś. Pamiętajcie, że badanie samego kleszcza o niczym nie przesądza, znam przypadki gzie kleszcz który był zbadany i boreliozy nie miał, wywołał typowy rumień u pacjenta (błąd badania ? dodatkowo nimfa kleszcza niezauważona?), a kleszcz który boreliozę miał, nie zaraził pacjenta. Badanie kleszcza nie jest zalecane. Jeśli chcecie się zbadać, po kleszczu zróbcie sobie badania przeciwciał na boreliozę i tym lepiej się kierować (rumień nie zawsze musi wystąpić), choć tu również zaznaczam, że wyniki mogą być wątpliwe, nie ma badania które bez najmniejszej wątpliwości to rozstrzyga. Kleszcza najlepiej wyjąc metalową pęsetą, lub specjalnym do tego narzędziem dostępnym w aptekach. Badania na boreliozę najlepiej wykonać po 4-5 tygodniach od wbicia kleszcza. Nie jest to rutynowe postępowanie, ale pacjent ma taką możliwość i jeśli chce to zrobić, to czemu nie.
Wiemy już chyba wszyscy również, że jak nas komar ugryzie to wchodzimy w szkorbut natychmiastowy i już tylko witamina C może nas uratować. Ale kiedy my o margarynie i szczepionkach sobie dyskutowaliśmy, to pchłom takie członki powyrastały, że szok. Z tym to nie wiem co zrobić.
Udanej i miłej soboty ;)