05/12/2022
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wystawy "MISTRZ i UCZEŃ ". Można też oglądać wystawę w Gminne Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu (I piętro).
W piątkowy wieczór 2 grudnia 2022r. w Centrum Kultury i Sztuki MUZA odbyła się wystawa rękodzieła ludowego „Mistrz i Uczeń” , która była podsumowaniem kilkumiesięcznej pracy Mistrzyni i Jej uczniów.
Twórczyni, Pani Maria Kida, jest mistrzynią w dziedzinie sztuki wyrobu bibułowych kwiatów i dekoracyjnych pająków ze słomy będących świąteczną ozdobą wnętrz. Jej uczniowie natomiast, to młodzież wiejska z Gościszowa i okolic. Dzięki wspólnej pracy Mistrzyni i Jej podopiecznych mogliśmy podziwiać piękne dzieła „pająki” w specjalnie zaaranżowanym na to wydarzenie wnętrzu Centrum Kultury i Sztuki MUZA.
Podczas wydarzenia został wyemitowany film dokumentujący twórczość Pani Marii Kidy oraz prezentujący poszczególne etapy szkolenia uczniów. Film ten został zrealizowany przy dawnej Chacie Karkonoskiej w Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze. Mogliśmy również wysłuchać prelekcję na temat dziedzictwa kulturowego, którą wygłosił zanany antropolog kultury-Henryk Dumin.
Tego samego dnia, ale w godzinach rannych wystawę również obejrzało ponad 120 uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Nowogrodźcu. Zainteresowanie młodych widzów pracami Mistrzyni i Jej uczniów było tak duże, że zrodził się pomysł kolejnych warsztatów rękodzieła z udziałem Marii Kidy.
Ze względu na duże zainteresowanie wystawą, została ona przeniesiona do Gminne Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu ( I piętro), gdzie można jeszcze podziwiać piękne kompozycje stworzone przez artystkę i jej podopiecznych.
Tymczasem zapraszamy do fotorelacji z piątkowej wystawy!
Program został dofinansowany ze środków Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu promocji Kultury- państwowego funduszu celowego.
Patronem projektu jest Muzeum Karkonoskie w Jeleniej GórzeMuzeum.
https://gckisnowogrodziec.pl/wystawa-mistrz-i-uczen/
Fot. Janek Ratajski