21/05/2026
Institutul de Educație Fizică și Sport/USM a participat la Forumul cercetătorilor "Împreună mai puternici în spațiul European al Cercetării", ediția a III-a în cadrul Săptămânii Educației în Moldova, 21 mai 2026.
Au fost abordate priorități în domeniul cercetării și inovării, integrarea în spațiul European al Cercetării, infrastructura de cercetare și valorificarea rezultatelor științifice, transferul de cunoștințe către business, evaluarea externă a programelor de doctorat, actualizarea ghidurilor de evaluate externă și evaluarea organizațiilor de drept public din domeniile cercetării și inovării.