Nyitrai úti Közösségi Ház

Nyitrai úti Közösségi Ház MEGHÍVÁSOK, ESEMÉNYEK, RÉGI -ÉS ÚJ PROGRAMOK

Gondolatok vasárnapra:  „A JÁROM hordozása.”  - „Ó JAJ, A JAJRA CSAK JAJ TÖR ELŐ” – (Mulan-ballada) Lectio: Jeremiás 28:...
04/06/2026

Gondolatok vasárnapra: „A JÁROM hordozása.”
- „Ó JAJ, A JAJRA CSAK JAJ TÖR ELŐ” – (Mulan-ballada)
Lectio: Jeremiás 28:1–17 - „Hananjá és Jeremiás összetűzése
„Abban az esztendőben, Cidkijjá júdai király uralkodása kezdetén, a negyedik esztendő ötödik hónapjában ezt mondta nekem a Gibeónból való Hananjá próféta, Azzúr fia az Úr házánál, a papok és az egész nép előtt: Így szól a Seregek Ura, Izráel Istene: Összetöröm Babilónia királyának az igáját!
Két esztendőn belül visszahozom erre a helyre az Úr házának minden edényét, amelyet elvitt Nebukadneccar, Babilónia királya erről a helyről, és Babilonba vitt.
Visszahozom erre a helyre Jekonját, Jójákím fiát, Júda királyát és az összes júdai foglyot, aki elkerült Babilóniába – így szól az Úr –, mert összetöröm Babilónia királyának az igáját.
De Jeremiás próféta válaszolt Hananjá prófétának a papok és az egész nép előtt, akik ott álltak az Úr házánál.
- Ezt mondta Jeremiás próféta: Ámen!
Bár megtenné ezt az Úr, és teljesítené az Úr a szavaidat, amelyben azt prófétáltad, hogy az Úr házának edényei és azok, akik fogságba mentek, mind visszakerülnek Babilonból erre a helyre!
De hallgasd csak meg azt az igét, amelyet én hirdetek most neked és az egész népnek: Azok a próféták, akik előttem és előtted voltak régtől fogva, háborúról, éhínségről és dögvészről prófétáltak hatalmas országok és nagy királyságok ellen.
Ha pedig egy próféta békességről prófétál, akkor a prófétai ige beteljesedésekor majd kiderül, hogy valóban az Úr küldte-e azt a prófétát.
Ekkor Hananjá próféta levette a jármot Jeremiás próféta nyakáról, és összetörte.
Majd ezt mondta Hananjá az egész nép előtt: Ezt mondja az Úr: Így töröm le Nebukadneccar babilóniai király igáját két esztendőn belül minden nép nyakáról! Jeremiás próféta ekkor elment útjára.
De így szólt az Úr igéje Jeremiáshoz, miután Hananjá próféta letörte a jármot Jeremiás próféta nyakáról:
- Menj, és ezt mondd Hananjának: Így szól az Úr: Fajármot törtél össze, de vasjármot csináltál helyette!
Mert ezt mondja a Seregek Ura, Izráel Istene: Vasigát teszek mindezeknek a népeknek a nyakára, hogy Nebukadneccart, Babilónia királyát szolgálják. Szolgálni is fogják, sőt még a vadállatokat is neki adom.
Majd ezt mondta Jeremiás próféta Hananjá prófétának: Hallgass ide, Hananjá! Nem küldött téged az Úr, hazugsággal biztatod ezt a népet!
Azért ezt mondja az Úr: Eltöröllek téged a föld színéről, még ebben az esztendőben meghalsz, mert szavaiddal el akartad téríteni őket az Úrtól.
Meg is halt Hananjá próféta még annak az esztendőnek a hetedik hónapjában.”

*
Textus: Máté 11:28–30
„Jöjjetek énhozzám mindnyájan, akik megfáradtatok és meg vagytok terhelve, és én megnyugvást adok nektek.
Vegyétek magatokra az én igámat, és tanuljátok meg tőlem, hogy szelíd vagyok és alázatos szívű, és megnyugvást találtok lelketeknek. Mert az én igám jó, és az én terhem könnyű.”
*
Kedves Testvéreim!
 A JÁROM hordozása megterhelő, megalázó, elutasítandó eszköz, amit igavonó állatokra tesznek rá, vagy jelképesen vetetik fel a munkavégzéshez.
- A JÁROM eszköz, amitől nehéz megszabadulni.
-
- DE Jézus átértékeli a kényszermunkát és gyönyörűségesnek mondja az önkéntes, másokért vállalt, mégha nehéz feladatok vállalását is.
-
- A JÁROM hordozásának átvitt értelmű jelentései is vannak, melyekről a történelem során kialakult gyakorlatok is szólnak.

- A járom hordozásának célja a megszégyenítés, a legyőzött fél büntetésének kifejezésére.
 Ha ma végig nézünk a világunkon, egy különös ellentmondással találkozunk.
- Soha ennyit nem beszéltünk még a szabadságról, az autonómiáról, az egyéni függetlenségről, mint a 21. században.
- Elhitettük magunkkal, hogy a magunk urai vagyunk, hogy senki nem mondhatja meg, mit tegyünk, és nem tartozunk elszámolással senkinek.
- Mégis, ha közelebb lépünk a mindennapok valóságához, ha belenézünk az elfáradt arcokba a villamoson, vagy a magunk szívébe a csendes éjszakákon, valami egészen mást látunk.
- Következményként látjuk a kiégést, a szorongást, a kényszereket és az elviselhetetlen terheket.
A mai modern ember – miközben a szabadságát ünnepli – valójában görnyedve jár.
Cipeljük a láthatatlan terheket, és olyan erőknek hajtunk fejet, amelyek lassan, de biztosan felemésztenek bennünket.
A mai igénk egy olyan képpel szembesít minket, amelyet a modern világ igyekszik elfelejteni, de amely a Biblia lapjain és a történelemben a legvégső igazságokat tárja fel rólunk: ez a kép a JÁROM, vagy régies kifejezéssel az IGA megalázó, de egyben felemelő funkcióit tárja fel előttünk.
1. A JÁROM, mint a megalázás és a vereség rituáléja, képekben, történelmi helyzetekben mutatja meg magát.
Hogy megértsük a mai alapigénk súlyát, vissza kell utaznunk az időben az ókori Róma és Itália világába.
- Az ókori hadviselésben létezett egy rituálé, amelyet latinul úgy neveztek: „sub iugum mittere” – szó szerint: „járom alá küldeni”.
- Amikor egy hadsereg totális vereséget szenvedett, a győztesek nem feltétlenül mészárolták le a túlélőket. Valami sokkal kegyetlenebb dolgot t***ek velük: megtörték az emberi méltóságukat.
Három lándzsából kaput épít***ek. Két lándzsát leszúrtak a földbe, a harmadikat pedig keresztbe fektették rajtuk – olyan alacsonyan, hogy azon csak mélyen meghajolva, szinte négykézláb lehessen átbújni. A legyőzött katonáknak le kellett tenniük a fegyvereiket, le kellett vetniük a díszes páncélzatukat, és egy szál ingben, a győztes sereg gúnyolódása és köpködése közepette, megalázva kellett átbújniuk e lándzsakapu alatt.
Mit jelentett ez? Azt jelent***e, hogy amit addig büszkén hordoztak – a szabadságukat, a hazájukat, a becsületüket –, az elveszett. Attól a pillanattól kezdve nem emberek voltak, hanem igavonó barmok. A járom alá hajtott fej a totális vereség, a kiszolgáltatottság és a megszégyenítés szimbóluma volt.
 A mai kor „járombahajtására” is látunk napi szinten történő, megalázó eseteket, melyben az emberi méltóság elvétele árán is célt érhet a győző fél.
- A „mea culpa”, - ami egy latin kifejezés, amely szó szerint azt jelenti: „az én vétkem” vagy „az én hibám”.
- Ott, ahol az elmarad a gondolattal, szóval, cselekedettel, mulasztással megvalósuló bűnt megbánó magatartás és a következményének fel nem vállalása, ott a járom megalázó elviselése következik.

*
2. A világ törvénye ez: „Vae victis!” – „Jaj a legyőzötteknek!”
Van ennek az ókori, kegyetlen világnak egy másik mondása is, amely tűpontosan megfogalmazza, miért is kellett a legyőzötteknek a járom alá hajtaniuk a fejüket.
Krisztus előtt 390 körül a gall törzsek elfoglalták Rómát.
A sarokba szorított rómaiak kénytelenek voltak megalázó békét kötni, és hatalmas váltságdíjat – ezer font aranyat – fizetni a hódítóknak, hogy azok elhagyják a várost.
A történetírók feljegyezték, hogy amikor az aranyat mérték, a rómaiak észrevették: a gallok hamis, nehezebb súlyokat t***ek a mérlegre, hogy még több aranyat zsaroljanak ki belőlük. Amikor a rómaiak tiltakozni kezdtek a csalás ellen, Brennus, a gallok gőgös hadvezére odalépett, kihúzta nehéz vaskardját, és egyetlen csattanással rádobta a mérleg serpenyőjére, még lejjebb nyomva azt.
Amikor a rómaiak megkérdezték, hogy mit jelentsen ez, Brennus ridegen csak ennyit felelt: „Vae victis!” – Jaj a legyőzötteknek!
Testvéreim, ez a földi valóság és a bűnbeesett világ legnyersebb törvénye.
- „Vae victis!” - Jaj neked, ha elbuktál, jaj neked, ha gyenge vagy, jaj neked, ha veszítettél!
A világ nem ismer irgalmat a vesztesekkel szemben.
Ha egyszer a földre kerülsz, a világ nem felsegít, hanem rádobja a kardját a válladra, és az alacsony járom alá kényszerít.

*
3. Vannak fokozatai a megalázásnak, ami a faigától a vasigáig terjed. – Ez az emberi lázadás csapdája.
Az Ószövetségben, Jeremiás próféta idejében Isten népe pontosan ebben a helyzetben találta magát.
Elfordultak Istentől, és a környező pogány birodalmak politikai játszmáiba menekültek.
Isten ekkor egy megrendítő, prófétai jelképes cselekedetre kéri Jeremiást: készítsen egy nehéz fa jármot, kösse a saját nyakára, és így járjon-keljen a királyok és a nép között.
Az üzenet világos volt: a bűneitek miatt Babilon igája alá fogtok kerülni. - Ez a büntetés, ez a megaláztatás ideje.
De megjelent egy Hananja nevű álpróféta.
Egy olyan ember, aki azt mondta a népnek, amit az hallani akart. „Ne aggódjatok, Isten nem engedi a megaláztatást! Két éven belül minden jóra fordul!”
- És hogy szavait nyomatékosítsa, odalépett Jeremiáshoz, és erővel letörte, összetörte a nyakáról a faigát.
A nép fellélegzett: szabadok vagyunk! Nem hajtunk fejet senkinek!
Ám Isten válasza Jeremiás által jéghideg és kijózanító volt:
- „Fajármokat törtél össze, de vasjármokat készítettél helyettük!”
 Testvéreim, ez a mondat az emberi próbálkozások legnagyobb tragédiájának a diagnózisa.
Amikor az ember a maga erejéből, Isten nélkül akar megszabadulni a terheitől és a korlátaitól; amikor azt mondjuk, hogy „összetöröm a szabályokat, szabad akarok lenni” – akkor valójában nem szabadságot nyerünk, hanem a faigát cseréljük le vasigára.
A bűn biológiája így működik: a lázadás szabadságnak indul, de mindig rabságként végződik.
- Az ember a maga erejéből képtelen megmenekülni a „Vae victis” ítéletétől.

*
4. Az Ószövetség szent törvénye: A legyőzöttek sorsa, mint isteni parancs jelenik meg előttünk.
- Sokan ezt a parancsot úgy veszik magukra, hogy benne a saját akaratuk kerül felszínre.
De ne gondoljuk testvéreim, hogy ez a félelmetes rend, a járom és a vesztesek megbüntetése csak a pogány gallok vagy a büszke rómaiak találmánya volt.
Ha fellapozzuk az Ószövetséget, egy még megrendítőbb igazsággal szembesülünk.
A legyőzött ellenséggel való bánásmód, a győzelem utáni kíméletlen teendők sorozata Izráel történetében nem az emberi bosszúból vagy a katonák önkényéből fakadt, hanem szigorú isteni parancsként jelentkezett.
 Mózes ötödik könyvében maga a szent Isten ad törvényt a hadviselésre, és a következmények kötelező erejűek voltak.
Ha Izráel egy távoli várost győzött le, Isten parancsa így szólt: „...az egész benne lakó nép legyen az adófizetőd és szolgád” (5Mózes 20:11).
Ez volt a kényszerű politikai és gazdasági járom alá hajtás törvénye.
 Ha pedig az Ígéret Földjén lakó, bálványimádó, rituális gyermekáldozatokat bemutató kánaáni népekről volt szó, az isteni parancs még ennél is radikálisabb következményt követelt meg: a „herem”-et, a teljes megsemmisítést.
- „...ne hagyj életben egyetlen lelket sem! Hanem irtsd ki őket végképp...” (5Mózes 20:16-17).
Miért volt ez isteni parancs?
Mert az Ószövetség szent és igazságos Istene előtt a bűnnek következménye van.
A vereség nem véletlen, a járom és a pusztulás pedig az isteni ítélet végrehajtása volt.
- Ebben a rendben nem volt helye az egyéni, olcsó irgalomnak.
- Emlékezzünk Saul királyra, akit Isten éppen azért vetett el, mert saját szakállára irgalmas akart lenni a legyőzött amálékita királlyal szemben, és megszegte az isteni parancsot!
Az ószövetségi törvény kora arra emlékeztet minket, hogy a bűn miatt mindannyian Isten ellenségeivé váltunk, és az igazságos ítélet szerint ránk is a szent megsemmisítés vagy a rabság járma várna.
A törvény mérlegén elbuktunk, és Isten szent igazsága szerint felettünk is elhangozhatna a kiáltás: Jaj a legyőzötteknek!

*
5. Az evangélium fordulata új perspektívát kínál: Aki beállt a járom alá önként tegye!
Itt érkezünk el az evangélium, ragyogó, mindent megváltoztató titkához!
- Mert Isten nem hagyott minket ebben a kikerülhetetlen, halálos ítéletben elpusztulni.
Az Ószövetség prófétái már előre látták azt a napot, amikor maga Isten hozza el a szabadulást, amikor eljön Valaki, aki összetöri a hátunkat verő jármot.
Mózes harmadik könyvében Isten így emlékezteti a népét: „Összetörtem jármotok rudjait, és megengedtem, hogy emelt fővel járjatok.”
Hogyan t***e ezt meg Isten?
- Úgy, hogy Jézus Krisztusban Ő maga jött el közénk, és átírta a következmények sorát.
- Gondoljátok el ezt a csodát!
Ő, a Mindenség Ura, lemondott a dicsőségéről.
És amikor a római katonák elfogták, megostorozták és lemeztelenítették, Jézus valójában önként hajtotta végre a végső „sub iugum mittere”-t, az „iga alá hajtani” vagy „iga alatt átkergetni” megaláztatását.
Ő állt be a mi megszégyenítésünk, a mi bűneink, a mi vereségünk járma alá.
Amikor a világ és az ószövetségi törvény igazságos ítélete azt kiáltotta felettünk: „Vae victis! – Jaj a legyőzötteknek!”, Jézus odaállt a mérleg elé.
De Ő nem egy újabb kardot dobott rá, hogy elpusztítson minket, hanem Önmagát áldozta fel, hogy hordozza az isteni parancs szerinti büntetést.
- A keresztfát, mint egy hatalmas, nehéz jármot vette a vállára.
- Őt sújtotta az ítélet, hogy nekünk ne kelljen elpusztulnunk.
- Ő hordozta a bűn és a halál vasjármát, és a feltámadásával darabokra törte azt.

*
6. Jézus meghívása: A gyönyörűséges és könnyű iga hordozására szólít fel.
Ezért hangozhat fel ma, ebben a pillanatban is Jézus Krisztus semmihez sem fogható, hívó szava:
„Jöjjetek énhozzám mindnyájan, akik megfáradtatok és megterhelt***etek, és én megnyugvást adok nektek. Vegyétek magatokra az én igámat, és tanuljátok meg tőlem, hogy szelíd vagyok és alázatos szívű...”
 Vegyétek magatokra az én jármomat?
- Első hallásra ez furcsán hangzik.
- Ha valaki meg akar menteni a rabságból, miért kínál egy másik igát?
Ahhoz, hogy ezt megértsük, tudnunk kell, hogyan használták a jármot a bibliai időkben, Palesztinában.
A járom egy olyan faeszköz volt, amelyet szinte mindig két állat nyakára terveztek. Két ökröt fogtak be egymás mellé, hogy együtt húzzák a szekeret.
Amikor egy fiatal, gyenge állatot be akartak tanítani, egy hatalmas, erős, mindent kibíró vezérökör mellé fogták be ugyanabba a járomba.
Amikor a fiatal állat elfáradt, a hám nem vágott a húsába, mert a mellette lévő erős állat átvette a súlyt.
Amikor a fiatal állat letért volna az útról, az erős megtartotta az irányt.
- A teher nagy részét a vezérökör hordozta.
Testvéreim, amikor Jézus azt mondja: „Vegyétek magatokra az én igámat”, akkor azt mondja: Lépj be mellém!
- Ne akarj egyedül járni az élet útján.
- Ne akard a magad erejéből vonszolni a terheidet.
- Lépj be a járomba, ahol Én már ott állok.
- Én vagyok az erős, Én vagyok a Győztes,
- Én hordozom a teher oroszlánrészét.
- Krisztus igája megtart, irányt mutat, és felemel.

*
7. Döntés előtt állunk: Milyen teherhordozást szeretnénk? „nehéz megalázót”, vagy „könnyűt és gyönyörűségeset”?
Kedves Testvéreim!
A kérdés ma mindannyiunk számára adott, és nem kerülhetjük meg a választ.
- Nincs olyan ember, aki ne hordozna valamilyen jármot.
A kérdés csak az: Milyen járom alatt hajtod le a fejed?
- Hordozod tovább a világ megszégyenítő, bűnös vasjármát a „Vae victis” kegyetlen törvénye és az ószövetségi ítélet súlya alatt?
- Megpróbálod a magad erejéből elhordozni a következményeket, miközben teljesen felemészt a kimerültség?
- Vagy odalépsz ma a szelíd és alázatos szívű Jézushoz?
- Leteszed a lábaihoz a fegyvereidet, a büszkeségedet, és azt mondod:
- „Uram, elfáradtam. Belépek a Te igádba. Vezess engem, hordozz engem!
- Ha fejet hajtasz Krisztus előtt, az nem a te megszégyenítő vereséged lesz, hanem az Ő végső győzelmében való részvételed. - Az a te legnagyobb győzelmed is lesz.
Mert az Ő igéje alatt a lelked végre megnyugvást talál, és Isten kegyelméből újra emelt fővel, szabad emberként járhatsz ezen a földön.

Ámen

*
IMA: Mindenható Istenünk, Mennyei Atyánk!
Hálás szívvel állunk előtted, mert az imént hirdetett igében te magad hívsz és hívogatsz bennünket.
Köszönjük, hogy ismered mindennapi küzdelmeinket, a vállunkat nyomó láthatatlan terheket, a test és a lélek fáradtságát.
Olyan sokszor hordozzuk a magunk által kovácsolt igákat: a bűn, a megfelelési kényszer, az aggodalom és a magány terheit.
Köszönjük, hogy te nem elítélsz, hanem magadhoz hívsz minket.
Úr Jézus Krisztus, te azt ígérted, hogy megnyugvást adsz a megfáradtaknak.
Kérünk, vedd el tőlünk a nehéz, kínzó terheket, amelyeket már nem bírunk hordozni. Taníts meg minket letenni ezeket a te kereszted lábához.
Kérünk, segíts, hogy ne a világ megalázó igáit hordozzuk, hanem a te jóságos igádat vegyük magunkra.
Formáld a szívünket, hogy tanulhassunk tőled szelídséget és alázatot.
Add, hogy az életünk mindennapi feladatai és felelősségei ne nyomasztó kényszerré, hanem a veled való közösség könnyű és áldott terhévé váljanak.
Áldd meg ezt a gyülekezetet, és mindazokat, akik most csendben, a szívük mélyén sóhajtanak fel hozzád szabadításért. Engedd, hogy a te békességed, amely minden értelmet meghalad, megőrizze szívünket és gondolatainkat.
Indíts el minket innen azzal a bizonyossággal, hogy nálad mindig nyitott kapura és megnyugvásra találunk.
A te szent nevedben kérünk, hallgasd meg imádságunkat.
Ámen.
*

ÁLDÁS: (Zsid 13:20,21)
“A békesség Istene pedig, aki az örök szövetség vére által kihozta a halottak közül a mi Urunkat, Jézust, a juhok nagy pásztorát, tegyen készségessé titeket minden jóra, akaratának teljesítésére, és munkálja bennünk azt, ami kedves őelőtte Jézus Krisztus által, akinek dicsőség örökkön-örökké.”
Ámen.

*
KÉP:
Charles Gleyre svájci művész Rómaiak iga alatt (1858) című festménye
A festmény egy legyőzött római hadsereg megaláztatását ábrázolja a helvét törzs (helvét törzs) által.
Az eseményt az i. e. 107-ben zajló burdigalai csata ihlette, ahol a megadást tanúsító rómaiakat rituális megaláztatás keretében kényszerítették az „iga alá” vonulásra, ezt a jelenetet jellemzően a caudine-i villák csatájához kötik.
Az igát általában ökrök viselték, hangsúlyozva a rómaiak alávetettségét.
Gleyre a jelenetet a Genfi-tó partján helyezte el, és a festmény Svájc ikonjává vált, mivel a fiatal ország a történelmi mítoszok révén igyekezett nemzeti identitást teremteni.

*
(László Tibor lelkipásztor)

https://www.youtube.com/watch?v=SdKvG9X0BRo
02/06/2026

https://www.youtube.com/watch?v=SdKvG9X0BRo

HTBK-est: Vendég Topor István ezredes, a NATO Erőket Integraló Elem egység-parancsnoka.Bevezető gondolatok: László Tibor lelkipásztor - házigazda A vendégkér...

Gondolatok HTBK estre: Vendég: Topor István ezredes, a NATO Erőket Integráló Elem egység parancsnoka,*„Az erő és a szöve...
01/06/2026

Gondolatok HTBK estre: Vendég: Topor István ezredes,
a NATO Erőket Integráló Elem egység parancsnoka,
*
„Az erő és a szövetség szolgálatában.”
„Az elhívás és a parancs felelőssége.”

*
Alapige: Józsué 1:9
„Megparancsoltam neked, hogy légy erős és bátor.
Ne félj, és ne rettegj, mert veled van Istened, az Úr mindenütt, amerre csak jársz.”
Tisztelt Vendégek, Kedves Baráti Kör tagok!
Egy különleges este áll előttünk, ahol a biztonságunkról, a felelősségről és a hivatásról fogunk beszélgetni egy olyan emberrel, aki a NATO kötelékében nap, mint nap ezeket az értékeket képviseli.
Mielőtt azonban átadnám a szót, engedjék meg, hogy egy ősi, de máig érvényes iránytűt vegyünk a kezünkbe: a Bibliát.
A Szentírásban, Józsué könyvének első fejezetében olvassuk a következőt:
„Megparancsoltam neked, hogy légy erős és bátor. Ne félj, és ne rettegj, mert veled van Istened, az Úr mindenütt, amerre csak jársz.” (Józsué 1:9)
 Ez a mondat nem egy baráti jótanács, hanem egy parancs. Amikor egy katonai parancsnokról beszélünk, gyakran csak a stratégiai döntésekre gondolunk, de az Ige rávilágít, hogy minden vezetés alapja egy belső elhívás és egy rendíthetetlen tartás.
Ezt a gondolatot négy pilléren keresztül szeretném ma este, röviden a figyelmükbe ajánlani.
1. AZ ELSŐ PILLÉR: A vezetés magánya és a döntés súlya nehéz teher.
Az Ige azt mondja: „Ne félj és ne rettegj!”, miközben ez a felszólítás elismeri, hogy létezik a félelem.
A parancsnoki hivatás talán legnehezebb része az a pillanat, amikor a döntés súlya egyedül az ő vállára nehezedik.
Olyan helyzetekben kell irányt mutatnia, ahol az információk hiányosak, a körülmények kaotikusak, de a döntés kimenetelét már emberéletekben mérik.
A bibliai bátorság nem a félelem hiánya, hanem a cselekvés képessége a félelem ellenére is.
Ez az a pont, ahol a katonai szakértelem és a személyes jellem integritása találkozik.

2. A MÁSODIK PILLÉR: A feladat az, hogy egységet kell teremteni a sokszínűségben: - Ez a közös szövetség ereje
Józsuénak egy népet kellett átvezetnie a Jordánon, a NATO parancsnokának pedig ma 32 nemzet katonáit kell közös nevezőre hoznia.
Az Ige azt ígéri: „veled van Istened... mindenütt, amerre csak jársz.” - Ez az egyetemesség alapja, a szövetség lényege.
- Amennyiben az megbomlik, mert valaki magát a többi fölé akarja emelni, az az igazi gyengeség jele, ami által megrendül a bizalom és az egység képe a külső szemlélő ellenség szemében is.
A NATO-ban különböző nyelvek, kultúrák és fegyvernemek találkoznak, mégis egyetlen cél vezérli őket: a kollektív védelem.
- Ahogy a hit közösségében is a különböző adományok egy testté állnak össze, úgy a katonai szövetségben is a sokszínűség az erő forrása, ha van egy közös erkölcsi iránytűnk.

3. A HARMADIK PILLÉR: Sokan vélik, hogy az emberi tényezők helyét, a vezető szerepét átvette a digitális hadviselés új formája, a drónok és az AI egyre inkább önállóvá váló döntéshozatala, - vagy mégsem?
Ma, a drónok, a mesterséges intelligencia és a kiberhadviselés világában hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy a háborúk a képernyők előtt dőlnek el.
De az Ige parancsa – „légy erős és bátor” – ma is ugyanannak a hús-vér embernek szól, mint évezredekkel ezelőtt.
A technológia csak eszköz, de a parancsnoki bölcsesség és a „bakancsos” katona áldozatkészsége nem helyettesíthető algoritmusokkal.
- A technikai fejlődés közepette is a jellem marad a védelem legfontosabb bástyája.
4. A NEGYEDIK PILLÉR: A biztonság, mint közös társadalmi "felelősségnem", nemcsak a múlt, de a jelen és a jövő alapkérdése marad:
Ezért ne feledjük: az Ige ígérete nemcsak a parancsnoknak szól, hanem az egész közösségnek.
- A biztonság nem egy késztermék, amit a katonáktól „megvásárolunk”, hanem egy állapot, amit közösen kell fenntartanunk.
- A béke nem a fegyverek hallgatása, hanem a biztonságérzet, amely lehetővé teszi, hogy félelem nélkül építsük a jövőnket.
 A történelmi dilemma két véglete a Vágy és Valóság, melyből az ütközések, háborúságok keletkeznek.
 A magyar történelem egyik drámai pillanatában, az első világháború végén hangzott el a híres mondat: „Soha többé nem akarok katonát látni!”
- Linder Béla szavai mögött ott volt egy meggyötört nemzet őszinte vágya a háború borzalmainak lezárására.
Mindannyian értjük ezt az érzést: egy ideális világban valóban nem akarnánk katonákat látni, mert az egyenruha emlékeztet minket a világ törékenységére, a háborúk öntörvényeire.
Azonban a történelem megtanított minket arra is, hogy a szabadság és a béke nem magától értetődő állapot.
 Ma azért hívtunk meg egy parancsnokot, mert valljuk: azért vannak ők ott az őrhelyen, hogy nekünk – a szó legnemesebb értelmében – ne kelljen „katonát látnunk” a mindennapjainkban, azaz ne kelljen háborúval foglalkoznunk.
- Az ő felkészültségük a mi nyugalmunk záloga.
A NATO szövetsége és a parancsnok hivatása éppen azt a biztonsági keretet adja meg, amelyben a társadalom civil életet élhet.
- A parancsnok és egysége a mi nyugalmunkat őrzi, de a társadalom feladata, hogy építse a hátország lelki és erkölcsi védvonalait.
- - Ezért készült a HTBK NATO kiállítása is, (Sajner Gyula ezredes úr által), hogy láthatóvá tegye az erőfeszítéseket arra, hogy senkinek, mégcsak eszébe se jusson megnyomni azt a bizonyos „piros gombot”.
- A béke nem a fegyverek hallgatása, hanem a biztonságérzet, amely lehetővé teszi, hogy félelem nélkül építsük a jövőnket.
- Ezért dolgozik elnökségünk jogász tagja Dr. Bukli Ádám maga is a NATO eme parancsnokságán, hogy minden ékes rendben és szabályosan történhessen.
 Egy irodalmi párhuzamban lelhetjük fel a végső célt:
- Így, ha a katonai hivatásra gondolunk, eszünkbe juthat Hemingway híres regénycíme: a „Búcsú a fegyverektől”.
- Ez a búcsú csak akkor lehet tartós, ha van, aki őrzi a békét.
 Egy parancsnok számára ez a cím hordozza a legnagyobb paradoxont.
Mert bár a hivatása a fegyverekről, a stratégiáról és a készenlétről szól, a végső célja mégis az, hogy olyan elrettentő erőt és stabilitást mutasson, amely mellett a fegyvereknek soha nem kell megszólalniuk.
A katona azért dolgozik, hogy egyszer – a szó legnemesebb értelmében – mindenki búcsút mondhasson a fegyvereknek, és biztonságban élhessen.
 Mai Vendégünk e katonai szolgálat hiteles megtestesítője, akinek tevékenységéről kevés szó esik a polgári körökben. Ezért kiváló alkalom e mai, hiszen megismerhetjük azt, aki a NATO Székesfehérváron állomásozó egységének a parancsnoka.
- Amikor Ránézünk, ezt az említett bibliai erőt és bátorságot keressük.
Köszönjük, hogy ma este segít nekünk belelátni abba a hivatásba, amely ezt a biztonságot szavatolja.
Isten áldja meg szolgálatát és a ma esti beszélgetésünket, melyet ma is Silye Sándor vezet!
KÉP: Banksy - Egy betlehemi falra készített falrajza, a Páncélozott galamb (2007) az izraeli-palesztin viszályra reflektálva
(László Tibor lelkipásztor - házigazda)

Gondolatok vasárnapra: „Kicsoda ül a szívünk trónusán?”*Lectio: 2 Korinthus 5:10 és a  Zsidók 4:16„Mert mindnyájunknak m...
27/05/2026

Gondolatok vasárnapra: „Kicsoda ül a szívünk trónusán?”
*
Lectio: 2 Korinthus 5:10 és a Zsidók 4:16
„Mert mindnyájunknak meg kell jelenünk a Krisztus ítélőszéke előtt…”
„Járuljunk azért bizodalommal a kegyelem királyi székéhez, hogy irgalmasságot nyerjünk és kegyelmet találjunk…”
*
Textus: Lukács 14:11
„Mert a ki magát felmagasztalja, megaláztatik; és a ki magát megalázza, felmagasztaltatik.”

*
Kedves Testvéreim!
1. A bibliai történetekben is szerepelnek olyan tárgyak, melyek kifejező jelképként gondolatokat közvetítenek.
Ilyen például a járom a fogság, a megszégyenítés, a rabszolgasors kifejezője, de van más is:
- Eke: Az elköteleződés és a misszió jelképe. Aki az ekére teszi a kezét, nem tekinthet hátra.
- Rosta és szita: A megrostálás, vagyis a hívők hitre méretése és a bűnösök kiválogatása a megítélés során.
- Mécses és gyertya: Isten igéje és a hívő ember élete, amely világosságot áraszt a sötét világban.
- Kulcs: A hatalom, a tekintély és a szellemi kapuk megnyitásának vagy bezárásának a szimbóluma.
- Pásztorbot: Isten szabadító hatalma (Mózes botja), valamint a gondoskodás, a védelem és a fegyelmezés eszköze.
 A közelmúltban a hazai nyilvánosságot egy különös, első látásra talán felszínes, ám mélyebbre tekintve megrendítően szimbolikus vita foglalkoztatta: a Parlament elnöki székének cseréje.
 Ez egy tudatos és egy jelképes gondolatot hoz felszínre.
 Ennek a “széknek a cseréje”, mint a tekintély jelképes elutasítása áll előttünk a történetben.
- Milyen jelentéssel bír ez a szék és miről szól a története?
A régi, patinás, monumentális, neogótikus faragásokkal ékesített, szakrális kisugárzású, szinte uralkodói trónusra emlékeztető ülőalkalmatosság – amely évtizedeken át a tekintély, a történelmi folytonosság és a megfellebbezhetetlen hatalom fizikai mementója volt – kikerült az ülésteremből.
- Útja a múzeum csendjébe, a múlt poros, élettelen ereklyéi közé vezetett.
Helyét pedig átvette egy modern, ergonomikus, funkcionális, magas támlás, talán kifejezően nem is szép, de alapvetően irodai jellegű forgószék.
Ez a csere, testvéreim, nem pusztán esztétikai vagy kényelmi kérdés.
Ez a csere egy mély, korszakos paradigmaváltás látványos jelképe.
- Mert a szakrális szék azt üzente: „Aki itt ül, az uralkodik feletted, és a pozíciója szent, transzcendens, sérthetetlen.”
- Az új, funkcionális alkotás ezzel szemben a rideg célszerűséget hirdeti: a hatalom birtokosa nem egy magasabb rendű uralkodó, hanem egy tisztviselő, a szék pedig nem trónus, hanem a mindennapi munka cserélhető eszköze, mint ahogy akár a rajtaülő személy maga is.
Aki ezen az új széken ül, talán egy kicsit kényelmetlenül is érezheti magát rajta, mert elvétetett tőle az egyediség, a különlegessé tevő kisugárzás, az én más vagyok érzete.
 Nézzünk a szimbólum mögé!
Ez a csere hűen tükrözi a modern ember lelkivilágát.
- Nem szeretjük a „trónusokat”, a szakralitást, mert nem akarjuk, hogy bárki vagy bármi felettünk álljon.
- Lebontjuk a szentséget, lebontjuk a régi tekintélyeket, a szakrális székeket funkcionális bútorokra cseréljük.
- És hajlamosak vagyunk Isten trónusát is egy kényelmes, gurulós, funkcionális irodai székké alakítani az életünkben, amelyet oda rángatunk, ahova a magunk pillanatnyi akarata és kényelme kívánja.
- De miközben a világ a külső székek cseréjéről vitatkozik, a szívünk legmélyén, a lélek láthatatlan kamráiban pontosan ugyanez a harc zajlik.
Isten igéje ma arra hív minket, hogy lépjünk túl a politikai híreken, és vizsgáljuk meg a „SZÉK” mélyebb, spirituális valóságát.

2. A szék három bibliai dimenziója és a hatalom természete jön szembe velünk.
- Mert mi is valójában ez a szék?
Ha kinyitjuk a Szentírást, azt látjuk, hogy a szék a hatalom, a tanítás és az ítélet helye.
-- Jézus a Máté evangéliumában egy meglepő metaforát használ, amikor azt mondja:
- „A Mózes székében írástudók és farizeusok ülnek” (Máté 23:2).
- Ez a szék immár itt nem egy fizikai bútordarabot jelentett, hanem a tanítói tekintély, a törvénymagyarázat és a szellemi vezetés kizárólagos helyét.
A parlament elnöki széke körüli vita rávilágít arra, hogy ez a hagyományos, szakrális pozíció a történelem folyamán mindig a tekintélyelvűség és a hatalom kizárólagosságának megnyilvánulási helye volt.
- Aki ebben a székben ül, az hajlamos azt hinni, hogy övé az utolsó szó, övé a megfellebbezhetetlen igazság.
- Ebből a székből születnek a mindenkori emberi természet lehengerlő, gőgös akarat-megnyilvánulásai.
- A pozíció fensége és sérthetetlensége mögé bújva a székben ülő magához ragadja a teljes kontrollt: onnan fentről ad szót, vagy diktál szómegvonást, onnan oszt fegyelmezést és onnan mér büntetést – függetlenül attól, hogy arra okkal, vagy éppen ok nélkül kerül-e sor.
- Az ellenvélemény itt lázadás, a székből elhangzó szó pedig parancs, amely elnémítja a vitát.
 A farizeusok pontosan így használták Mózes székét: kirekeszt***ek, elnémítottak és megbélyegeztek mindenkit, aki megkérdőjelezte az ő abszolút rendszerüket.
DE: - pl.
Gondoljunk csak a történelemből a pápai kiközösítések és az egyházi átok idejére.
Az exkommunikáció (vagy kiközösítés) egy súlyos egyházi fegyelmi intézkedés, amelynek során egy személyt vagy csoportot kizárnak az egyházi közösségből. Hatására a vétkes nem részesülhet szentségekben (pl. áldozás, gyónás) és elveszíti egyházi jogait.
Amikor a pápai székből, "ex cathedra" kimondták ezt az ítéletet, az egy egész birodalomra vagy városra kiterjedő, kíméletlen szómegvonás és büntetés volt.
A szentszéki szék hatalma okkal vagy ok nélkül, ekkor megbénított és elnémított egy egész társadalmat.
Vagy: - pl.
De nem kell ilyen messzire mennünk, hiszen ez a tekintélyelvű gőg az irodalomban és a mindennapokban is visszaköszön. Madách Az ember tragédiájának Londoni színében a magasan álló, elszigetelt pozíciókból irányított, bábuként mozgatott emberek sorsa mutatja meg ugyanezt a lehengerlő akaratot.
vagy: – pl.
A régi, hagyományos paraszti világban pedig a családi asztalfő volt ez a szent és sérthetetlen szék. Ott kizárólag a családfő ülhetett, és ha valaki olyat mondott, ami nem tetszett neki, egyetlen mozdulattal, akár fizikai fenyítéssel vonta meg a szót a többiektől, jelezve: abból a székből kimondott szóra nincs apelláta.
3. Áthidaló megoldások is napvilágra kerültek: így készüljön egy színházi másolat, ami újabb gondolatokat ébreszt.
- Ez az álcázott élet, ami olyan mint a farizeusi öncsalás.
 Visszatérve az említett parlamenti székvitára:
Ennek a történetnek van egy még finomabb, még hátborzongatóbb részlete is.
- Volt valaki, aki ebben a vitában egy kézenfekvőnek tűnő, állítólagos „köztes megoldással” állt elő.
Azt javasolta: az eredeti széket ne cseréljük le egy rideg, funkcionális irodabútorra.
- Ehelyett készíttessünk egy másolatot a színházi asztalosokkal!
- Egy olyan széket, amely már nem az eredeti szék, de majdnem az.
- Ez így egy olyan díszletet, amelyben látszólag minden maradhatna a régiben.
Aki a régi hatalmat, a megszokott tekintélyt akarja belelátni, az megnyugodhatna, mert a forma hasonlít.
- Aki pedig már egy új, a múltbeli terheltségétől és lelkiségétől elválasztott széket akar látni, az azt mondhatná: de hiszen ez csak egy modern utánzat.
Ez egy olyan szék lehetne, amely mindenkinek azt fejezné ki, amit látni szeretne benne.
 Testvéreim, álljunk meg itt egy pillanatra!
Ez a megtévesztő, bár látszólag békéltető felajánlás az öncsalás és a farizeusi gondolkodás legtisztább mintapéldája.
- Mert mit jelent ez a színházi másolat?
- Azt jelenti, hogy nem akarunk valódi döntést hozni.
- Nem akarunk szembenézni a múlttal, és nem akarunk elindulni az új felé sem.
- Díszletet építünk, hogy elrejtsük a valóságot.
 Ilyen példákat láthatunk a múltból:
Így idézzük fel a történelemből a hírhedt Patyomkin-falvak példáját.
Amikor II. Katalin cárnő a Krím-félszigetre látogatott, Patyomkin herceg fiktív, fából és festett vászonból készült falu-díszleteket emeltetett az út mentén, hogy elrejtse a valóságot, a nyomort és a pusztulást.
- Messziről jólétet színlelő statiszták integettek, a cárnő pedig megnyugodott, hogy minden a legnagyobb rendben van.
- De a díszletek mögött semmi sem volt.
 Ez a múlt, de mi van a jelenben?
Ugyanezt a farizeusi díszletépítést látjuk ma a közösségi média profilokon is.
- A mai ember az Instagramon és a Facebookon tökéletesen megalkotott, „mintha-életeket” mutat be a világnak.
- Csodás utazások, felhőtlen mosolyok, minta-családok díszleteit tolja maga elé.
- Kívülről mindenki azt látja benne, amit látni akar, miközben a kulisszák mögött, a magány csendjében omladozik a valóság.
 Hány keresztény életet mintáz a csupán, - egy színházi asztalosok által készített, összekalapált - díszlet-szék?
Kívülről mutatja a kegyesség formáját, a megszokott vallásos pózokat, hogy a környezetünk megnyugodjon: „minden a régiben van, ő egy rendes hívő ember”.
- De legbelül már teljesen kiüresedett, elvált a valódi lelkiségétől, nincsen mögötte tartalom.
- Megalkuvó, színházi kereszténység ez, amely mindenkinek azt mutatja, amit látni akar, miközben a szívben semmi sem változott.
- Ugyanúgy ott ülünk a magunk kis rejtett trónusán és ha senki sem látja, ugyanúgy élünk a magunk köreiben a szómegvonással, a fegyelmezéssel, és sújtunk le büntetésekkel okkal vagy ok nélkül a környezetünkre, miközben a külvilág felé a kegyesség díszletét mutogatjuk.
 A modern ember azért akarja elrejteni, álcázni vagy funkcionálissá alakítani a szakrális trónusokat, mert retteg a valódi számonkéréstől.
Elhiteti magával, hogyha funkcionális székek vagy díszletek közé bújik, akkor felelősség sincsen.
- A másik felfogás szerint nem is akar ilyen attitűdöt felvenni, csakis hivatalnoki funkciót akar felvállalni.

4. Előttünk megjelenik egy másik “SZÉK” is, ami a számadás és az igazság széke. Ez Krisztus ítélőszéke.
A Szentírás üzenete kijózanít minket, mert:
- Létezik egy szék, amelyet nem lehet színházi díszlettel helyettesíteni, nem lehet elrejteni, és soha nem fog a múzeum poros süllyesztőjébe kerülni.
- Pál apostol így ír erről a székről: „Mert mindnyájunknak meg kell jelenünk a Krisztus ítélőszéke előtt…” (2Korinthus 5:10).
 Az ókori világban a bírói szék, egy magasított emelvényen állt a város főterén.
- Onnan hoztak visszavonhatatlan, megváltoztathatatlan döntéseket a helytartók.
Poncius Pilátus is egy ilyen székből mondott ítéletet az ártatlan Jézus felett.
De nézzük a kontrasztot: a földi színpadon a székek és az emberek cserélődnek.
- Ami ma szakrális hatalmi jelkép, holnap egy funkcionális irodabútor, holnapután egy színházi másolat, végül pedig már csak egy múzeumi tárlat része.
DE:
Krisztus ítélőszéke előtt, a világi széken ülő lelkisége és valós képe fog látszani és megítéltetni.
- Ott a maszkok elolvadnak, a színházi díszletek összeomlanak, és a portré valósága áll majd a mindent látó fényben.
- Ott nem működnek a díszletek.
- Ott nem lehet álcázni az életet.
- Ott nem lesz helye a hatalmi gőgnek, a farizeusi képmutatásnak, sem az ok nélküli, önkényes büntetéseknek.
- Életünk minden rejtett t***e, elfojtott vagy kimondott szava, eltitkolt bűne és másokon elkövetett igazságtalansága – a magunk kis köreiben gyakorolt szómegvonások és büntetések – mind-mind nyilvánvalóvá lesznek a Legfőbb Bíró előtt.
- Az isteni törvény és az igazság elől nincs kitérés.
- A világ eseményeit éppúgy, mint az emberi életek útját is Ő tartja kezében.
 Ha a mai igehirdetés itt véget érne, mindannyian kétségbeesve, lesújtva állnánk Isten előtt.
- Hiszen ki az közülünk, aki meg tudna állni a tökéletes és szent Isten abszolút igazságának ítélőszéke előtt?
De éppen itt, a teljes emberi tehetetlenség pontján ragyog fel az evangélium tiszta, mindent beragyogó fénye!

5. A megmenekülés és a kegyelem széke: a „kegyelem királyi széke”

A Zsidókhoz írt levél bevezet minket egy másik, csodálatos teológiai valóságba: „Járuljunk azért bizodalommal a kegyelem királyi székéhez, hogy irgalmasságot nyerjünk és kegyelmet találjunk…” (Zsidók 4:16).
- Isten fenséges trónusa a bűnös ember számára a rettegés helye kellene, hogy legyen.
 De Krisztus keresztáldozata által ez a félelmetes, szakrális szék radikálisan átalakult:
- A harag és az okkal való büntetés helyéből az irgalom, a megbocsátás és a helyreállítás forrásává vált.
- Nem kell rettegnünk a végső számadástól, mert a Bíró egyben a Megváltónk is!
 Az ókori uralkodók trónja elé csak remegve, az életét féltve léphetett az alattvaló.
- Isten „királyi székéhez” azonban a Biblia szava szerint bizodalommal, azaz gyermeki szabadsággal, nyíltsággal és bátor bizalommal járulhatunk.
- Mert ezen a széken az Irgalom ül.
- Itt szómegvonás és farizeusi színjáték helyett valódi meghallgatást kapunk.
- Itt a bűnös nem ok nélküli, vagy bosszúálló büntetést, hanem új esélyt és tiszta lapot talál.

6. Testvéreim, lássuk most meg mindezt egyetlen, átfogó, drámai képben!
- Az emberiség legnagyobb tragédiája a bűnbeesés óta az, hogy görcsösen, elvakultan, mindenen és mindenkin uralkodni akar.
- Vágyunk a „magastámlás trónusra”, ahonnan mi diktálhatunk, ahonnan mi kontrollálhatjuk a sorsunkat, a környezetünket, a látszatot és a hozzánk tartozó embereket.
De mi ebben a tragédia?
- Az, hogy a földi székek mind mulandók.
- Aki görcsösen ragaszkodik a hatalom, a kontroll és az önigazolás kizárólagosságához, az elszigetelődik, bizalmatlanná válik, szeretetlenné torzul és végül magányosan bukik el.
A parlamenti szék sorsa a mi sorsunk figyelmeztetése: az ember által épített legfenségesebb, legszentebbnek hitt székek is előbb-utóbb a múlté lesznek, kikerülnek az életünk teréből, és a múzeum poros, elfeledett csendjébe vándorolnak.
Egy szék azonban megmarad mozdíthatatlanul:
- Az ítéletet hirdető Úr széke, „a kegyelem királyi széke”.
- Mindenki érdemei és a kegyelem elfogadása szerint ítéltetik: üdvösségre, vagy kárhozatra.
- „némelyek örök életre, némelyek gyalázatra és örök utálatra.” (Dániel 12:2)
Az uralkodni akaró ember tragédiája szemben áll a szolgáló Krisztus példájával.
- Az uralkodni akaró ember végül önmaga üres emlékművévé és saját egojának magányos rabjává válik.
- Ez láthatjuk a FB szinte minden bejegyzéséből.
- Ezzel a tragikus, görcsös emberi törekvéssel áll szemben Jézus Krisztus radikális, mindent felforgató példája.
- Ő az egyetlen, Akinek valóságos, kozmikus, teremtés béli joga lett volna Isten fenséges királyi székében ülve, onnan fentről, lehengerlő akarattal kormányozni ezt a lázadó világot.
- Ő megtehette volna, hogy jogos szómegvonással büntet minket, örökre elnémítva a bűnös emberi szájat.
- Megtehette volna, hogy jogosan sújt le ránk büntetésével.
 De mit tett Ő?
Önként felállt a mennyei trónusból.
- „Megüresít***e önmagát, szolgai formát vett fel” (Filippi 2:7).
Nemhogy a tekintélyelvű, szakrális földi székeket nem követelte magának, de még a modern, funkcionális székek vagy a színházi díszletek minimális komfortja sem kellett neki az Ő földi útja során.
- Ő nem akarta álcázni az életét,
- Ő nem hozott köztes, látszólagos megoldásokat.
- Ő nem a hatalom székébe ült, hanem oda térdelt a tanítványok poros lábához, hogy megmossa azt.
- Ő nem szómegvonással élt, hanem a néma, kirekesztett, megbélyegzett bűnösöknek adott hangot, méltóságot és bocsánatot.
- És végül, amikor a világ felkínálta neki a gúnyolódók székét és a vádlottak padját, Ő elfogadta a legfájdalmasabb, legszégyenletesebb földi „széket”: a keresztfát.
- Királyi széke a kereszt lett, koronája a tövis.
A világ logikája szerint az uralkodik, aki a legmagasabb, legtekintélyesebb székben ül, és onnan osztja a büntetést és a szómegvonást.
- A világban az boldogul, aki ügyesebben épít színházi díszleteket a saját élete köré.
- Krisztus országában azonban az uralkodik, aki szolgál és az él igazán, aki őszinte.
- Példaként lássuk a történelmi kontrasztot!
Amikor a földi hadvezérek, mint Nagy Sándor vagy Julius Caesar bevonultak egy-egy meghódított városba, azt lélegzetelállító pompával tették.
- Fehér harci méneken, aranyozott szekereken, fegyvercsörtetéssel, fegyelemmel és láncra vert rabszolgák mutogatásával vonultak be, és az útjuk nyílegyenesen a palotába vezetett, hogy elfoglalják az uralkodói széket.
Ezzel szemben a dicsőség Királya egy kölcsönkért, botladozó szamárcsikó hátán ülve érkezik.
- Nem fegyveres megfélemlítést hoz, hanem békét.
-- Ez a fajta radikális, szolgáló hozzáállás a mai napig képes megrendíteni a világot.
Amikor Ferenc pápát megválasztották, az egyik első, szimbolikus döntése az volt, hogy elutasította a Vatikán hagyományos, fenséges, aranyozott és monumentális trónusát, és helyette egy egyszerű, karfa nélküli fehér széket kért – de gyakran lehetett látni őt egy egyszerű kerekesszékben a betegek és elesettek között.
7. Ez a modern világban is megmutatta: a valódi tekintély nem a fenséges bútorból, hanem a szolgálat alázatából fakad.
Nézzük meg ezt a jézusi utat a maga történelmi valóságában is!
- Amikor felidézzük Jézus virágvasárnapi, jeruzsálemi bevonulását, a tömeg ujjongott.
- Királyként fogadták, pálmaágakat terít***ek elé, és mindenki azt várta, hogy ez a csodatevő Messiás egyenesen a palotába vonul.
- Azt várta a nép, hogy elfoglalja a világi hatalom székét, fegyverrel és lehengerlő akarattal elsöpörje az elnyomókat, és végre onnan fentről diktáljon és büntessen.
De Jézus útja Jeruzsálemben nem a palotába vezetett.
- Nem a trónterem felé vette az irányt.
- Nem akarta beleültetni magát a földi hatalom kizárólagos székébe, még látszatból, még egy álcázott, köztes színházi díszlet erejéig sem.
- Ő a templomba ment. Nem a hatalom székének elfoglalására, hanem a szent hely megtisztítására.
- Odament a kufárokhoz, felborította az asztalokat, és kiűzte a kapzsiságot, a színjátékot, a képmutatást.
- Mert Ő pontosan tudta: a valódi isteni uralom nem külső pozíciókból, hanem a szív és a lélek megtisztításából fakad.
- Őt nem a szék fensége érdekelte, hanem a szentély tisztasága.
Testvéreim!
8. A parlamenti szék sorsáról politikusok döntenek.
- De a te szíved legbelső, döntéshozó székéről te magad döntesz. Senki más.
- Amikor ma hazamegyünk, és otthon leülünk a székeinkre, ne a palotákról álmodozzunk.
- Engedjük, hogy Jézus először a mi belső templomunkba lépjen be.
- Engedjük, hogy felborítsa a képmutatásunk asztalait, elkergesse a színházi asztalosok által gyártott álcázott díszleteinket és megtisztítsa a szívünket.
Tegyük fel magunknak a húsbavágó kérdést:
- Ki ül ma az életem trónusán?
- Hol van az életem elhelyezve?
Egy trónszéken, vagy egy funkcionális irodai székben ülök-e én magam, lehengerlő akarattal igazgatva, elnémítva és büntetve a környezetemet – vagy kész vagyok végre feladni az öncsalást, jézusi módon felállni a vélt trónusomról, beengedni az Ő tisztító tüzét a lelkembe, letérdelni, és elkezdeni végre tiszta szívvel szolgálni?
Engedjük át a szívünk valóságos trónusát Annak, Akinek egyedül joga van ott ülni – hogy az Ő jelenléte az életünkben ne a félelmetes ítélet, hanem a mindennapi, éltető, tiszta és megtartó kegyelem helye legyen.
Ámen.


Ima:
Mindenható Istenünk, Mennyei Édesatyánk!
Megrendült szívvel állunk meg most előtted, mert a te igéd ma tiszta tükröt tartott elénk.
Be kell vallanunk neked, Urunk, hogy oly sokszor a mi életünk is egy elvakult, görcsös harcról szól a hatalomért és a kontrollért. Be kell vallanunk, hogy a magunk kis köreiben oly gyakran mi magunk akarunk a legmagasabb székben ülni, onnan fentről diktálni, lehengerlő akarattal büntetni, vagy sértődött szómegvonással falakat emelni a szeretteink köré.
Bocsátsd meg nekünk, Istenünk, amikor a te örökkévaló, szakrális trónusodat egy kényelmes, funkcionális irodai székké akarjuk silányítani az életünkben, amit a magunk vágyai szerint rángathatunk ide-oda.
Bocsátsd meg a farizeusi öncsalásainkat, amikor a színházi asztalosok által gyártott díszlet-kereszténységet toljuk magunk előtt, olyan életet hazudva a külvilágnak, ami csak „olyan, mintha”, de legbelül üres és terhelt.
Köszönjük neked, Úr Jézus Krisztus, hogy te nem a paloták és a földi uralkodók székét kerested.
Köszönjük, hogy a te virágvasárnapi utad nem a trónterembe, hanem a templom megtisztítására vezetett.
Kérünk téged, lépj be ma a mi szívünk szentélyébe is!
Borítsd fel a képmutatásunk, a kapzsiságunk és a látszat-megoldásaink asztalait!
Űzd ki belőlünk a büszkeséget, és tisztíts meg minket!
Hálát adunk neked, hogy a te fenséges ítélőszéked a Golgota keresztje által a kegyelem királyi székévé változott számunkra.
Köszönjük, hogy ide bizodalommal, bátor gyermeki szívvel járulhatunk, mert nálad szómegvonás helyett meghallgatást, ok nélküli büntetés helyett pedig tiszta lapot és irgalmat találunk.
Segíts nekünk, Urunk, felállni a magunk vélt trónusairól!
Taníts meg minket a te példád szerint, alázattal és tiszta szívvel szolgálni a családunkban, a munkahelyünkön és ebben a gyülekezetben.
Kérünk, foglald el a szívünk valóságos és egyetlen királyi székét, és uralkodj az életünkön, hogy a te jelenléted ne a félelem, hanem a megtartó, mindennapi kegyelem forrása legyen mindannyiunk számára.
A te szent nevedben kérünk, hallgass meg minket.
Ámen.

*
ÁLDÁS:

„A békességnek Istene, aki kihozta a halálból a juhoknak nagy Pásztorát, a mi Urunkat, Jézust, az örök szövetség vére által,
Tegyen készségessé titeket minden jóra, hogy cselekedjétek az Ő akaratát, elvégezvén bennetek azt, ami kedves Őelőtte a Jézus Krisztus által; akinek dicsőség örökkön örökké!
És Istennek békessége, mely minden értelmet felülhalad, meg fogja őrizni szíveiteket és gondolataitokat a Krisztus Jézusban, hogy alázattal le tudjatok szállni a magatok trónusairól, és békességgel szolgálhassátok egymást.
Az Atya, a Fiú és a Szentlélek Isten áldása legyen és maradjon mindnyájatokkal, most és mindörökké!”

Ámen.
*
KÉP: Szent László király
(Magyarországi festő 1637–1656 között)
*
(László Tibor lelkipásztor)

Cím

Nyitrai út 13
Székesfehérvár
8000

Nyitvatartási idő

10:00 - 12:00

Telefonszám

+36209416845

Weboldal

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Nyitrai úti Közösségi Ház új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

Megosztás