11/06/2026
Még több kép itt:
https://samsoniskola.hu/en/node/1941
Milyen értékekre büszkék a tanítványaim Hajdúsámsonban?
Tanítványaim, a Hajdúsámson ÉRTÉKTÁR című színes ismeretterjesztő kiadványát olvasták, és többen kiselőadást is tartottak belőle. Egy szép tavaszi napon Tarné Hajdú Judit a hajdúsámsoni Petőfi Sándor Városi Könyvtár igazgatója végig is kísért bennünket a város nevezetességein, értékein. Elmesélte nekünk, hogy Hajdúsámson bővelkedik értékekben és az azokhoz kapcsolódó legendákban is.
A legenda szerint itt, Hajdúsámson határában állomásoztak Rákóczi katonái. Egy szalonnasütés alkalmával egy nyársat leszúrt a földbe Bényei vitéz, melyből egy hatalmas nyárfa nőtt. Az a nyárfa oly hatalmasra terebélyesedett, hogy 10 gyerek tudta csak a törzsét átölelni. Egy villámcsapás következtében elpusztult, de az emlékére az iskola mellé ültettek újra egy nyárfát, az „ükunokáját”.
A hajdúsámsoni kincset, Európa bronzkori, legszebb és legértékesebb fegyveregyüttesét, egy kardot és tizenkét harci csákányt a sámsoni határban földművesek találták meg, melyeket a debreceni Déri Múzeumban állították ki. A másolata a sámsoni kállítóhelyen is megtekinthető. Itt csodálhattuk meg a majd 200 darab szebbnél szebb öntöttvas tárgyat, kályhákat, vasalókat is. Nagy meglepetésünkre az egyik vasalót Kossuth Lajos képmása díszíti. A mai „mikrohullámú sütő ősét” is bemutatta Judit néni, amikor a vaskályha tetején egy ajtót kinyitva mutatta, hogy itt melegítették az ételt a nagymamáink, izzó parázs felett.
Judit néni idegenvezetésével sok érdekes ismerettel gazdagodtunk. Újra rácsodálkoztunk a bennünket körülölelő értékekre, történetekre.
Lia: Azért vagyok büszke Hajdúsámsonra, mert Harangi Imre ide ültetett egy szép tölgyfát, azért, mert olimpiai bajnok lett 1936-ban, és ökölvívásban ő nyerte meg az Olimpiát.
Dominik: Én azért vagyok büszke, mert ami csodákat találtak az ókorban, azokat kiállították a múzeumban.
Balázs: Minden régi dolgot kiállítanak.
Dominik: Én azért szeretem Hajdúsámsont, mert sok a kincsünk és van múzeumunk is.
Borika: Azért vagyok Sámsonra büszke, mert Rákóczi csapatai itt táboroztak.
Panna: A Bényei nyárfára vagyok büszke!
Niki: Azért vagyok Hajdúsámsonra büszke, mert az iskolában nagyon sok jó program szokott lenni.
Pityu: Azért vagyok büszke, mert Rákóczi Ferenc csapata letáborozott nálunk.
Janó: Azért, mert itt lakik a családom, és szeretek itt élni!
Noel: A családom itt lakik ezen a szép helyen és a természeti kincsekért.
Kőszeginé Pótor Erika
tanító