Horrorfest Helsinki

Reittiohjeet Verkkosivusto Ota yhteyttä: Yritys

Horrorfest Helsinki Kohteen Horrorfest Helsinki, Tapahtumasuunnittelija, Helsinki yhteystiedot, kartta ja reittiohjeet, yhteydenottolomake, aukioloajat, palvelut, arvostelut, kuvat, videot ja ilmoitukset.

Se taiteellinen kauhutapahtumafestivaali 1.10.-31.10.2026 Ohjelma ja ilmottautuminen sekä vapaaehtoishaku:

https://www.revontuliry.com/kauhukerho/HF_ilmoittautuminen

https://revontuliry.com/yhdistyksen-toiminta/kauhukerho?view=art

26/10/2026
Viikko SAW pakohuoneeseen!31.10.2026 klo. 14-20 Cafe Boardgamen ullakko, seuraa opasteita paikan päällä!Lippu 10 €, lipu...
25/10/2026

Viikko SAW pakohuoneeseen!

31.10.2026 klo. 14-20 Cafe Boardgamen ullakko, seuraa opasteita paikan päällä!

Lippu 10 €, lipunmyynti toteutetaan ovimyyntinä, maksutapoina käteinen tai Mobilepay.

Ilmottaudu tapahtumaan bion linkistä ja saat sähköpostitse slottiaikataulun, sähköpostiin vastaamalla voit valita haluamasi slotin. Slotin saa ensimmäinen siihen ilmoittautuva. Kerrothan myös haluatko pelata pakohuoneen englanniksi vai suomeksi.

Pakohuoneen kesto on n. 20 minuuttia.

Pelattavana turvallinen ja lievästi vaarallinen versio, jälkimmäisen vaaratilanteet selitetään etukäteen suostumuslomakkeessa joka allekirjoitetaan lipun oston yhteydessä.

Karmivasti tervetuloa!

Horrorfest Helsinki esittää: The Blackening, 2023, 97 min, K1629.10.2026 klo. 17, Kallion kirjasto, dekkaritilaSeitsemän...
14/10/2026

Horrorfest Helsinki esittää: The Blackening, 2023, 97 min, K16

29.10.2026 klo. 17, Kallion kirjasto, dekkaritila

Seitsemän ystävystä lähtee viikonlopuksi lomalle, vain huomatakseen olevansa loukutettuina mökkiin kostoa vannoneen tappajan kanssa. Heidän on käytettävä nokkeluuttaan ja tietämystään kauhuelokuvista selvitäkseen hengissä.

Horrorfest tarjoilee suht tuoretta kauhua jossa kaikki päähahmot ovat afroamerikkalaisia! Kallion kirjaston tunnelmallinen dekkaritila muuntautuu leffateatteriksi jossa oma kioski josta ostaa leffaherkkuja. Näytös on ilmainen.

HUOM! Vain 15 ensimmäistä ilmoittautunutta mahtuu sisään! Varmistamme kaikille ilmoittautuneille sähköpostitse onnistuiko päästä joukkoon.

Ilmoittautumiset bion linkistä!

Vähän erikoistehosteita
27/09/2026

Vähän erikoistehosteita

HORRORFEST HELSINKI 2026 OHJELMISTO:4.10. Kauhubingo8.10. Buffy Vampyyrintappaja larppi11.10. X - The Sequel14.10. Kauhu...
26/09/2026

HORRORFEST HELSINKI 2026 OHJELMISTO:

4.10. Kauhubingo

8.10. Buffy Vampyyrintappaja larppi

11.10. X - The Sequel

14.10. Kauhujen Helsinki kävelykierros

15.10. Horrific Helsinki walking tour

18.10. 90's Teen Horror Prom

21.10. Dolls - Nukkejen Yö

24.10. Skidiween! lasten tapahtuma

25.10. ALIEN!

29.10. The Blackening elokuvanäytös

31.10. SAW-pakohuone

TAPAHTUMIEN TARKAT KUVAUKSET BION ILMOTTAUTUMISLOMAKKEESSA

MUISTAKAA ILMOTTAUTUA JO JULKAISTUIHIN TAPAHTUMIIN! VAIN NE TAPAHTUMAT PIDETÄÄN JOIHIN TULEE TARPEEKSI ILMOTTAUTUNEITA

Muistakaa ilmoittautua jo julkaistuihin tapahtumiin! Vain ne tapahtumat joihin tulee tarpeeksi ennakkoilmoittautumisia t...
23/09/2026

Muistakaa ilmoittautua jo julkaistuihin tapahtumiin! Vain ne tapahtumat joihin tulee tarpeeksi ennakkoilmoittautumisia toteutuvat! Linkki löytyy täältä: https://www.revontuliry.com/kauhukerho/HF_ilmoittautuminen

KAUHUBINGO

Bingokone käynnistyy ja pääkallot sekä kurpitsat ottavat kierroksia ennen kuin kohtalon numerot paljastuvat! Tässä bingossa kaikki palkinnot ovat kauhuaiheisia ja ne saa valita useammasta jotta palkinto olisi mahdollisimman mieluinen. Bingon juontaa...no, näette sitten. Tervetuloa pelailemaan!

Aika: 4.10. klo. 19-20.30
Paikka: Roihuvuoren nuorisotalo
Hinta: Ilmainen
Ikäraja: K12

DOLLS - NUKKEJEN YÖ

Juhlistamme tapahtumassa kauhunukkegenreä! Aiheesta on tehty mm. kasa sekä mainstream- että kulttielokuvia. Tykkäsit Chuckysta tai Puppet Masteristä - tämä tapahtuma on sinulle.

Lapsekkaassa leikkitilassa järjestetty tapahtuma on virtuaalinen nukkehelvetti joka sisältää kauhunukkeohjelmaa esityksistä informaatiopläjäyksiin. Esim. jos genre ei ole sinulle ennestään tuttu, nappaa vaikka kauhunukke-elokuvalistaus mukaan!

Aika: 21.10. klo. 18.30-20.30
Paikka: Leikkitila, Leikkipuisto Filpus, Malmi
Hinta: 7 €
Ikäraja: K18

SKIDIWEEN!

Lasten Halloween juhlat jossa ohjelmassa mm. leikkirata, pelejä, pukukilpailu ja paljon mahdollisuuksia voittaa Halloween aiheisia palkintoja ja karkkia! Tapahtuman ohjelmistosuunnittelussa on auttanut lievästi autistinen nuori joka mahdollistaa meitä laajentamaan lasten tapahtuman sisällöllistä näkökulmaa.

Aika: 24.10. klo. 11-14
Hinta: 5 € (aikuiset sekä lapset)
Paikka: Leikkitila, Leikkipuisto Kiikku, Kontula
Ikäraja: 3-vuotiaasta ylöspäin

ALIEN!

Horrorfest hyppää tunnetusti genrestä toiseen. Kliininen tapahtumatila muuntautuu Area 51 tutkimuslaitokseksi ja siellä tapahtuu kaikenlaista epäilyttävää. UFO-harrastusta Suomessa voi myös ruokkia eri tavoilla ja me esittelemme ne teille.

Aika: 25.10. klo. 17-20
Hinta: 10 €
Paikka: POP-UP, Munkkiniemen nuorisotalo
Ikäraja: K15

Horrorfest soljuu tänä vuonna kuun vaiheiden mukaan! Kuun vaiheiden tarkkana päivänä ensimmäinen tähän postaukseen komme...
22/09/2026

Horrorfest soljuu tänä vuonna kuun vaiheiden mukaan! Kuun vaiheiden tarkkana päivänä ensimmäinen tähän postaukseen kommentoinut voittaa kauhuaiheisen palkinnon! Palkinnon saa valita useammasta jotta palkinto olisi mahdollisimman mieleinen. Kuun vaiheita voi seurata esim. kuukalenteri.fi sivustolta.

Osoite

Helsinki

Ilmoitukset

Saat tiedon ensimmäisenä: lähetämme sinulle sähköpostia, kun Horrorfest Helsinki julkaisee uutisia ja tarjouksia. Sähköpostiosoitettasi ei käytetä muihin tarkoituksiin, ja voit perua tilauksen milloin tahansa.

Ota Yhteyttä: Yritys

Lähetä viesti: Horrorfest Helsinki:

Oikopolut

Jaa