14/01/2020
НДК и Клуб 1 бяха домакини и партньори на отбелязването на 105-годишнината на българското кино. 🎬 Това се случи в Деня на българското кино- 13 януари. Инициатива бе на Националния филмов център, а освен НДК, партньор бе и Столична община. В събитието участваха и министърът на културата Боил Банов, заместник министрите на културата Румен Димитров и Амелия Гешева, много режисьори, актьори, кинокритици, журналисти и известни лица от кино индустрията в България.
„Това е празник на най-уникалното изкуство, най-бързоразвиващото се, най-мащабното, най-личното, най-интимното, най-страшното, най-вдъхновяващото”. С тези думи министърът на културата Боил Банов приветства хората, свързани с киното и им пожела да продължават да творят неспокойно, тъй като спокойствието не е присъщо за превенето на кино.
„Ние в НДК не можем да си представим, че бихме могли да съществуваме без кино и ето затова ние сме, смятам, най-видимата платформа за разпространение на българско кино. Знаете, че нашият фестивал Киномания през последните години винаги започва с български филм и това е нашият скромнен принос за популяризирането на вашето творчество.” С тези думи председателят на Съвета на директорите на НДК – Борислав Велков, приветства присъстващите в залата. Той добави още, че киното има възпитаваща роля, която формира следващите поколения българи и визията на страната ни в чужбина.
Цялата новина, четете от следния линк⬇:
http://www.ndk.bg/news/balgarskoto-kino-otpraznuva-svoyata-105godishnina-v-klub-1-na-ndk--8858-1
📷 Орлин Огнянов