Къщата на София

Къщата на София Къщата на София е арт център в квартал Лозенец за изложби, камерни концерти, представяне на книги и д

18/03/2026

♻️ В Световния ден на рециклирането отбелязваме жизненоважната роля на разделното събиране и повторната употреба на материали за опазване на планетата.
Всеки изхвърлен кашон, бутилка или кутия може да бъде нов ресурс, а не отпадък.

Когато даваме втори живот на материалите, пестим енергия и намаляваме количеството отпадъци, които стигат до депото. Всичко това е възможно благодарение на рециклирането.

💚 Малките действия на всеки от нас водят до голяма промяна за града ни. Нека започнем с нещо просто - да изхвърляме опаковките си в правилния контейнер.

17/03/2026

Дина Темелкова: Лидерството започва с грижа. За смисъла, хората и защо бъдещето на бизнеса е по-човешко, отколкото технологично. https://www.jenatadnes.com/jenite-koito-sazdavat/dina-temelkova-liderstvoto-zapochva-s-grija/
Дина Темелкова е изпълнителен директор на Telelink Infra Services – компания, специализирана в изграждането и модернизацията на дигитална и енергийна инфраструктура. С над 20 години професионален опит в телекомуникациите и технологичния сектор тя ръководи проекти с национално значение, свързани с критична инфраструктура, оптична свързаност, 5G мрежи, дейта центрове и решения за енергийна устойчивост.

16/03/2026
09/02/2026

тема за размисъл:

Един университетски професор задал на студентите си следния въпрос:
„Всичко съществуващо създадено ли е от Бог?“
Един студент смело отговорил: „Да, създадено е от Бог.“
„Бог създал ли е всичко?“ попитал професорът.
„Да, господине“, отговорил студентът.
Професорът попитал: „Ако Бог е създал всичко, тогава Бог е създал злото, щом то съществува. И според принципа, че нашите действия ни определят, тогава Бог е зъл.“
Студентът замълчал, като чул този отговор. Професорът бил много доволен от себе си. Той се похвалил пред студентите, че за пореден път е доказал, че вярата в Бог е мит.
Тогава друг студент вдигнал ръка и казал: „Мога ли да ви задам един въпрос, професоре?“
„Разбира се“, отговорил професорът.
Студентът се изправил и попитал: „Професоре, съществува ли студ?“
„Какъв е този въпрос? Разбира се, че съществува. Било ли ви е някога студено?“
Студентите се засмяли на въпроса на младия мъж. Младият мъж отговорил: „Всъщност, господине, студ не съществува. Според законите на физиката, това, което възприемаме като студ, всъщност е липсата на топлина. Човек или предмет може да бъде изследван, за да се определи дали притежава или предава енергия. Абсолютната нула (-460 градуса по Фаренхайт) е пълната липса на топлина. Цялата материя става инертна и неспособна да реагира при тази температура. Студ не съществува. Създадохме тази дума, за да опишем това, което чувстваме при липса на топлина.“
Студентът продължил: „Професоре, съществува ли тъмнина?“
„Разбира се, че съществува.“
„Отново грешите, господине. Тъмнината също не съществува. Тъмнината всъщност е липсата на светлина. Можем да изучаваме светлината, но не и тъмнината. Можем да използваме призмата на Нютон, за да разчупим бялата светлина на много цветове и да изучаваме различните дължини на вълните на всеки цвят. Не можете да измерите тъмнината. Един прост лъч светлина може да проникне в свят на тъмнина и да го освети. Как можете да знаете колко тъмно е някое пространство?“ Измервате колко светлина е налице. Не е ли така? Тъмнината е понятие, което хората използват, за да опишат какво се случва при липса на светлина.
Накрая младият мъж попитал професора: „Господине, съществува ли зло?“
Този път, колебливо, професорът отговорил: „Разбира се, както казах. Виждаме го всеки ден. Жестокост между хората, множество престъпления и насилие по целия свят. Тези примери не са нищо повече от проявления на злото.“
На това студентът отговорил: „Злото не съществува, господине, или поне не съществува само по себе си. Злото е просто отсъствието на Бог. То е като тъмнина и студ – дума, създадена от хората, за да опише отсъствието на Бог. Бог не е създал злото. Злото не е вяра или любов, които съществуват като светлина и топлина. Злото е резултат от отсъствието на божествена любов в човешкото сърце. То е като студа, който идва, когато няма топлина, или тъмнината, която идва, когато няма светлина.“

Нека започнем новата година на чисто 😉
03/01/2026

Нека започнем новата година на чисто 😉

Address

Кв. Лозенец, Улица " Миджур" 12
Sofia
1164

Opening Hours

Monday 10:00 - 18:00
Tuesday 10:00 - 18:00
Wednesday 10:00 - 18:00
Thursday 10:00 - 18:00
Friday 10:00 - 18:00

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Къщата на София posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Къщата на София:

Share