09/02/2026
тема за размисъл:
Един университетски професор задал на студентите си следния въпрос:
„Всичко съществуващо създадено ли е от Бог?“
Един студент смело отговорил: „Да, създадено е от Бог.“
„Бог създал ли е всичко?“ попитал професорът.
„Да, господине“, отговорил студентът.
Професорът попитал: „Ако Бог е създал всичко, тогава Бог е създал злото, щом то съществува. И според принципа, че нашите действия ни определят, тогава Бог е зъл.“
Студентът замълчал, като чул този отговор. Професорът бил много доволен от себе си. Той се похвалил пред студентите, че за пореден път е доказал, че вярата в Бог е мит.
Тогава друг студент вдигнал ръка и казал: „Мога ли да ви задам един въпрос, професоре?“
„Разбира се“, отговорил професорът.
Студентът се изправил и попитал: „Професоре, съществува ли студ?“
„Какъв е този въпрос? Разбира се, че съществува. Било ли ви е някога студено?“
Студентите се засмяли на въпроса на младия мъж. Младият мъж отговорил: „Всъщност, господине, студ не съществува. Според законите на физиката, това, което възприемаме като студ, всъщност е липсата на топлина. Човек или предмет може да бъде изследван, за да се определи дали притежава или предава енергия. Абсолютната нула (-460 градуса по Фаренхайт) е пълната липса на топлина. Цялата материя става инертна и неспособна да реагира при тази температура. Студ не съществува. Създадохме тази дума, за да опишем това, което чувстваме при липса на топлина.“
Студентът продължил: „Професоре, съществува ли тъмнина?“
„Разбира се, че съществува.“
„Отново грешите, господине. Тъмнината също не съществува. Тъмнината всъщност е липсата на светлина. Можем да изучаваме светлината, но не и тъмнината. Можем да използваме призмата на Нютон, за да разчупим бялата светлина на много цветове и да изучаваме различните дължини на вълните на всеки цвят. Не можете да измерите тъмнината. Един прост лъч светлина може да проникне в свят на тъмнина и да го освети. Как можете да знаете колко тъмно е някое пространство?“ Измервате колко светлина е налице. Не е ли така? Тъмнината е понятие, което хората използват, за да опишат какво се случва при липса на светлина.
Накрая младият мъж попитал професора: „Господине, съществува ли зло?“
Този път, колебливо, професорът отговорил: „Разбира се, както казах. Виждаме го всеки ден. Жестокост между хората, множество престъпления и насилие по целия свят. Тези примери не са нищо повече от проявления на злото.“
На това студентът отговорил: „Злото не съществува, господине, или поне не съществува само по себе си. Злото е просто отсъствието на Бог. То е като тъмнина и студ – дума, създадена от хората, за да опише отсъствието на Бог. Бог не е създал злото. Злото не е вяра или любов, които съществуват като светлина и топлина. Злото е резултат от отсъствието на божествена любов в човешкото сърце. То е като студа, който идва, когато няма топлина, или тъмнината, която идва, когато няма светлина.“