15/02/2023
📚📖 15 Februarie - Ziua Națională a Lecturii!
Această zi ne oferă un prilej bun să ne amintim de importanța cărților și a cititului, în viața noastră! Să nu uităm că fiecare zi este potrivită pentru a descoperi o carte! 👏👍
Într-o lume în care totul se desfășoară repede sub ochii noștri, parcă nu mai avem timp să facem ceea ce ne interesează și ceea ce ne place. Într-o lume agitată care ne grăbește să facem o sumedenie de lucruri într-o zi, nereușind însă să realizăm mereu ceea ce ne propunem și neștiind unde să ne mai împărțim atenția, totuși există lucruri care ne salvează‼️
Este vorba despre CĂRȚI! 📚
👉 O carte poate să ofere informații într-o manieră călduroasă, prietenoasă și consistentă. Cărțile ne dau profunzimea de care sufletele noastre au nevoie. Cărțile sensibilizează, ne fac să râdem sau să plângem. Ele deschid minți, conțin idei și pot fi mijloace de comunicare cu oameni valoroși din trecut ‼️
Cărțile ne fac să ne punem întrebări, ne dau noi perspective, prin ideile enunțate 😉👏
👍👏 Cititul cărților are multe beneficii, printre care îmbogățirea vocabularului, reducerea stresului și dezvoltarea gândirii analitice.
Deși există o mulțime de persoane care au impresia că lectura ține doar de anii de școală, această activitate este una extrem de utilă nu doar pentru copii (care trebuie încurajați să citească de plăcere, nu exclusiv pentru școală), ci și pentru adulți pentru îmbogățitea cunoștințelor despre lume și viață, pentru lărgirea orizonturilor personale.
E adevărat, ritmul vieții poate fi uneori acaparator și, împărțiți între grijile aferente serviciului, lecțiile copiilor și alte activități presante, să nu ne mai rămână foarte mult timp pentru citit.
Însă lectura cărților are extrem de multe beneficii!!! 🤝🙌
Vă invităm să sărbătoriți ZIUA LECTURII, citind o carte! 📙📖 O carte te trimite la alte cărți și toate formează baza trainică a culturii noastre care nu poate fi dezvoltată mai frumos decât prin lectură!