Личен Пример

Личен Пример Припомня добре забравени начини как да живеем повече, ?

ТунисКаква я мислех, а каква стана…Миналата година приключи с нещо важно за мен – издаването на първата ми книга.Дойде н...
21/04/2026

Тунис

Каква я мислех, а каква стана…

Миналата година приключи с нещо важно за мен – издаването на първата ми книга.

Дойде новата година.

А тя започна трудно.
Една душа отлетя. Стана звездичка на небето…

Не беше леко.
Но не бях сам.

Бяхме заедно със семейството ми.
Приятели стояха с мен. С нас.

Нещо в мен беше пораснало.

Подкрепа дойде и от още едно място.

Една откровена лична история, разказана през сълзи.
История за неотдавна случило се – когато друг баща е отлетял.

История без грим.
История с благодарност.
История с уроци и отворени очи.

Донесе смирение.

Разказа ми я тя.

А тя дойде като подарък от вселената.
На Ивановден.

Без да знам – ме подготви за предстоящия полет.

Свързахме се. Като хора.

Намерихме общи неща – в ценности, в поглед към живота.
Научихме неща един от друг.

И тогава дойде поканата ѝ.

Да приключенстваме заедно.

Тунис.

Доброволчество.
Работа по ремонта на 80-тонна ветроходна яхта.

Живот със семейството на домакините.
Сахара. Море. Култура.

Доверих се и скочих във възможността.

Приех поканата ѝ.
Дори Тунис да не беше в списъка ми от места за посещение.

Не познавах и хората.

Изминаха първите 40 дни от полета на душата.

Оставих всичко.

Пристигнах в Тунис.
Тя ме посрещна.

Дните се нижеха като огърлица от миди.

Всяка вечер – още едно мънисто.

Постепенно разбрах, че съм тръгнал на едномесечно „рафтинг спускане“ във вътрешния си свят.

Имаше бързеи.

После – спокойни води.
Носеха тишина

И пак бързеи.
И пак бавнота.

Тук-таме покрай „реката“ виждахме красота.

Сахара.
Морето.
Историята
Хората.

Огърлицата продължаваше да звъни.

Уви, така се случи.

Разминахме се.

Спускахме се с различни лодки
по една и съща невидима река.

Управлявахме ги по различен начин.

Понякога се сблъсквахме.

Понякога намирахме обща скорост.

Стигнахме края.

Слязохме уморени.

Благодарни – че опитахме.
Че стигнахме.

Всеки пое по своя път.

Със своя урок.

А на вас случвало ли ви се е да се разминавате с хора, с които сте тръгнали заедно?

Морето има различни състояния. Спокойно и равно.Бурно и диво.Бистро или мътно.Тъмно или светло.Плитко или дълбоко.Шумно ...
04/04/2026

Морето има различни състояния.

Спокойно и равно.
Бурно и диво.
Бистро или мътно.
Тъмно или светло.
Плитко или дълбоко.
Шумно или тихо.

Също като нас хората!

Какво е твоето море днес?

Врати и метафориВрати от миналото и врати модерниОтворени врати и затворени вратиВрати красиви и неприветливи врати Изос...
22/03/2026

Врати и метафори

Врати от миналото и врати модерни

Отворени врати и затворени врати

Врати красиви и неприветливи врати

Изоставени врати.

Поддържани врати захвърлени врати

Врати големи и малки врати

Затънтени врати

Слънчеви врати и врати на сянка

Чисти врати и мръсни врати

Врати, някога били красиви

Затрупани врати и врати останали без врати

Врати отключени и врати заключени

Здрави врати и врати паянтови

С прозорец врати

Устояли на времето врати и пропаднали врати

Врати открехнати и широко отворени врати

Кадри:
Някъде из, Тунис

На ново приключение.Хем различно, хем подобно.Този път в Африка и арабския свят. В Тунис съм. Този път с билет за връщан...
12/03/2026

На ново приключение.

Хем различно, хем подобно.

Този път в Африка и арабския свят. В Тунис съм. Този път с билет за връщане.

А през това време ще работя по ремонта на лодка платноходка. Ще работя и живея със семейство - собствениците на лодката и още двама доброволци, като мен. Ще опозная културата, обичаите и природата.

След два дни в Сиди Бу Саид, Картаген и столицата - Тунис е време да запретвам ръкави.

А дали ще има нова книга…!?

Добър напредък с разчистването.Усеща се лекота от освободеното пространство.Кратка равносметка до тук. минус 30 килограм...
10/03/2026

Добър напредък с разчистването.

Усеща се лекота от освободеното пространство.

Кратка равносметка до тук.
минус 30 килограма излишности
4 доволни човека ползващи част от вещите.
плюс 685 евро в джоба ми

Сега слагам пауза на това начинание и пускам друго да се случва.

Следва продължение!

Най-трудното! Само така си мислех.Пускането на старото, непотребното, ненужно изглежда вече не ми е толкова неприятно, к...
08/03/2026

Най-трудното! Само така си мислех.

Пускането на старото, непотребното, ненужно изглежда вече не ми е толкова неприятно, колкото беше преди.

Мислех си, че раздялата със старото ми колело кръстено "Еуфорийка", с което съм бил на толкова красиви места заедно с добри другари, и съм навъртял десетки хиляди километри за 11 години, ще ми бъде тежко.

Да, ама не! Дали помогна това, че то стои вече 2 години със счупена рамка и неуспешен опит за заваряване, и аз си карам с кеф новото колело? Вероятно.

И да, взех минутка и се разделих с благодарност за всичките приключения заедно.

Още повече, едно момче го взе. Ще използва частите му. Дори получих и малко пари.

Вярвам, че основното заради което изпитвам лекотата с която пуснах “Белият кон” е осъзнаването и опитът от това, колко приятно се чувствам когато изчистя, намаля товара, освободя пространство от миналото за сегашното.

П.П.
Май съм уморен на финала след калната Витоша 100 от 2018 г. - снимка 1
На връх Половрак - снимка 2

Понякога едно дърво пази повече история от цял албум със снимки.Откак се помня, тя беше там. Стройна и висока.Всяка прол...
06/03/2026

Понякога едно дърво пази повече история от цял албум със снимки.

Откак се помня, тя беше там. Стройна и висока.
Всяка пролет се обличаше в бяло и беше радост за окото. Дишах от свежия ѝ аромат, а пчелите също ѝ се радваха.

Постепенно се пременяше в зелено, докато красивите ѝ червени плодове се наливаха със сладък сок.
Здравите ѝ клони ме държаха, докато вкусвах от тях. Сянката ѝ беше подарък през лятото.

Аз растях, а тя остаряваше.

Сякаш предусещайки края си, дървото остави свое поколение да се грижи за нас.
На няколко метра изникна ново стебло.

Всичко се повтаряше през следващите 20 години.

Втората череша също изсъхна.
Аз пак държах моторната резачка.

На следващия ден изкопах дупка до двата пъна. Разрохках почвата, смесих я с компост и пясък.
Засадихме ново дръвче.

Черешовата история продължава да живее в нашия двор.

Поколенията си отиват. Животът остава.

Книгата “84 изгрева” изгря и на хижа Тъжа. Първи март заедно с 3-ма приятели, малка раница пълна с багаж за тридневен пр...
04/03/2026

Книгата “84 изгрева” изгря и на хижа Тъжа.

Първи март заедно с 3-ма приятели, малка раница пълна с багаж за тридневен преход из Централен балкан на гърба и 2 броя от книгата, поехме от Априлци нагоре. Късен зимен следобед. С увеличаването на височината и деня отстъпваше място на нощта. Завивката сняг все по-дебела. Едри като ориз люспи сух лед насипани като пясък се стичаха по завоите щом краката ни потъваха в тях. С излизането от гората тъмнината бе настъпила изцяло. Само пълната луна осветяваше пътя ни. Тя бе достатъчна. Стигнахме до хижата без челници. А тя, хижата, пълна до козирката топла, уютна и весела.

На сутринта едната от двете книги остана там високо, в малката библиотечка до печката и прозореца гледащ навън. Сетне поехме през бялата снежна пустиня. Надолу и нагоре, през Гърмящата гора, връх Росоватец, Пеещите скали и Вълчата глава. Ето я и хижа Мазалат. Почти всички от от предишната вечер се събраха отново тук. И точно там втората книга, която носех в малката раница намери своя нов читател. Е, вече имам още един повод скоро да се върна пак там при гледките и библиотечката на Мазалат.

Защо пътуването да е винаги транзит? Зададох си този въпрос преди да се кача в колата за Севлиево. Имах целия следобед з...
02/03/2026

Защо пътуването да е винаги транзит?

Зададох си този въпрос преди да се кача в колата за Севлиево. Имах целия следобед за себе си. И така час след като излязох от София се озовах в Луковит, на една магистрала разстояние. Веднага бях посрещнат от местен четириног гид. Дойде директно до колата и едва не я отвори. Заплатих му предварително с каквото имах, от неговата валута. Варени яйца, хляб от лимец и ябълки. Прие ги и ресто не върна. После ме заведе по пътеките покрай река Златна Панега. Там се запознах с още двама местни, вече двукраки и мустакати господа. И двамата ми разказаха за тамошните забележителности и истории - ловни, риболовни и малко любовни. От там съвсем близо бяха и "хобитските" къщички в "Златния парк". Мили дами ме нагостиха със сладко и сладко си поговорихме за кратко в уютно кафене.

Затворих вратата на колата и продължих към родния град наситил очите си с гледки, тялото с движение и душата с общуване. И всичко ей така спонтанно.

Колко често се сещаме да направим нещо необичайно? И позволяваме ли си да уловим тези възможности освободени от планове, очаквания, наложености?

Затрупани пространства.Разчистването върви, макар и да е бавно.Нещата от които се освободих за сега са.- 3 чувала с бурк...
22/02/2026

Затрупани пространства.

Разчистването върви, макар и да е бавно.

Нещата от които се освободих за сега са.

- 3 чувала с буркани и бутилки.
- Чифт нови обувки
- Уред за биорезонанс
- Куп хартии от опаковки, бележки, кутийки, брошури..
- Метални и пластмасови кутии и опаковки. Създадено за еднократна употреба.

Общото за всички бе, че поне от година само стоят, не ги използвам, и няма да ги използвам. Те са излишък за мен. Затова ги подарих, продадох или изхвърлих.

Първите три вече са потребни за друг (надявам се), а останалите отидоха за рециклиране. Също се надявам.

Процесът продължава.

А ти затрупан ли си с вещи, които само си събират прах и запълват пространство? Пространство в домът и пространство в главата!

Едно гласче ми каза "събуй се".Послушах го.
13/02/2026

Едно гласче ми каза "събуй се".
Послушах го.

Address

Sofia
1000

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Личен Пример posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Личен Пример:

Share